24 Ağustos 2012 Cuma

Şikeci Valdes!Evet değerli futbol severler maçtan önce yaptığım "Barcelona tek farkla kazanır" tahminimin tutması için Victor Valdes ile anlaştım. Valdes baktı maç 3-1 böyle bir gol yeme gereği duydu benim için. 

Evet o golün mantıklı olan tek açıklaması budur. Tek ayaklı bir final olur, son dakikalarda 2 farkla önde olmanın rahatlığıyla rakiple uğraşmak istersin, bunu anlarım. Ancak 180 dakikalık bir maçta böyle bir hata aklım almıyor. Tabi ki burada şunu deme hakkınız var: "Herkes hata yapar kardeşim, onlar da etten kemikten yapılmış insanlar." Ancak pozisyona bakacak olursak, top Valdes'e geliyor, uzaklaştırma şansı var uzaklaştırmıyor. Di Maria geliyor, o sırada sağ kanada pas atma şansı var, onu da yapmıyor. Eh be Valdes hiç birini yapmadın bari topu kornere doğru vur, Di Maria'ya çarptırıp autu dene, bari çalım at! Hiç bir şey yapmazsan adam da gelir topu alır, golü atar. Mübalağa yapmıyorum, mahalli liglerde bile rastlanamaz böyle bir hataya. Barnebau'da 1-0 ya da 2-1'lik bir Real Madrid galibiyetinde Valdes gece uyuyabilir mi merak ediyorum.

Maça gelecek olursak, ilk 45 dakikada öyle bir görüntü vardı ki İspanya Futbol Federasyonu başkanı soyunma odasına inip "Beyler sizin içiniz geçmiş, bu sene de yapmayıverelim Süper Kupa finalini." dese, oracıkta hemen duş alıp gidecek bütün futbolcular. Messi'nin Madrid savunmasının da yardımıyla çektiği 2 şut olmasa uyurduk muhtemelen. Çok şükür ki Ronaldo bir gol attı da herkes oynadıkları maçın El Clasico olduğunu hatırladı.

Hakemler felaketti. Bir ara efsane Collina'nın yaptığı gibi Clos'un da kartlarını soyunma odasında unuttuğunu ve bize çaktırmamaya çalıştığını düşündüm. Kart gelmedikçe Raul Albiol sertliğin, Alexis Sanchez de "tiyatroculuğun" dozajını arttırmaya başladı. Pedro'nun golünde yardımcı net ofsaytı es geçti. 

Villanova Fabregas'ı keserek, tam bir 4-3-3 modelini uygulamaya çalıştı. Ancak Jordi Alba oynamalıydı bana kalırsa. Pedro ise attığı gole kadar sahada sıfırdı. Muhtemelen David Villa alacaktır zaten ideal 11'de Pedro'nun yerini. Ancak sezon başı olduğundan mıdır, yoksa maçı oyuncuların fazla önemsememesinden midir bilmem Barcelona geçen sezon ki performansından uzaktı. 3-4 haftalık süre içerisinde Villanova Barcelona'sının nasıl işlediğini veya işlemediğini göreceğizdir.

Real Madrid de ise yine maçtan önce tahmin ettiğim gibi tandemde sıkıntı yaşandı. Pepe kesiciydi, Ramos geride kalan(cover dediğimiz). Albiol'de geride kalan özellikte bir oyuncu. Ancak Pepe'nin yerinde oynadığı için kesici gibi davranmaya çalıştı. Bu özelliklere sahip olmadığından da sık sık müdahale timinglerini ayarlayamadı ve sert fauller yaptı. Mourinho'nun en büyük hatası buydu bana kalırsa. Ramos kesici oynayıp, Albiol geride kalsaydı, daha işleyen bir ikili olabilirlerdi. Genel olarak Real Madrid ise geride kalıyordu, Benzema merkezde bekliyordu. Kapılan toplar merkeze şişiriliyordu. Benzema da sırtı dönük topu alıp 2 kanada servis  yapıp kontraatak deneniyordu. Zaman zaman da Benzema Mesut'a oynayıp, Mesut yüzü dönük şekilde ilerleyerek hızlı hücumlar deneniyordu. Mantıklı bir sistemdi ama Ronaldo ve Mesut'un gününde olmamasından olsa gerek pek işlemedi. Nefes filmini izlemişsinizdir hepiniz. Filmin başında nöbetteki askere komutanın söylediği şöyle bir söz vardı: "Sen uyursan herkes ölür." Pedro nöbetindeki Coentrao uyudu, Madrid öldü. 

2. maç için Real Madrid adına avantajlı bir skor da olsa karşınızdaki takım Barcelona olunca burdaki maçı 2-0 da kazansanız avantajınıza güvenemiyorsunuz. Barnebau'da 90 dakikası keyifli geçecek bir maç dileğiyle..  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder